Fabrica Nokian Tyres din România atinge obiectivul de un milion de anvelope în 2025

Fabrica Nokian Tyres din Oradea, România, a produs pe 20 decembrie anvelopa cu nr. un milion din acest an. Anvelopa a fost produsă în conformitate cu obiectivul pentru anul acesta.

 

„Sunt foarte mândru de întreaga noastră echipă pentru munca depusă în atingerea acestui reper important. Este o dovadă puternică a angajamentului nostru față de clienții din întreaga Europă, îmbunătățind nivelul serviciilor noastre și oferind produse inovatoare care asigură siguranța și confortul șoferilor în toate condițiile”, spune Paolo Pompei, Președintele și CEO-ul Nokian Tyres.

 

Fabrica Nokian Tyres România a fost inaugurată în septembrie 2024 și a început livrările de anvelope în luna martie a acestui an. Ea se concentrează pe producția de anvelope pentru autoturisme vândute pe piața europeană.

 

Anvelopa cu nr. un milion produsă la Oradea în acest an este o anvelopă de iarnă Nokian Tyres Snowproof 2. În calitate de inventator al anvelopei de iarnă, Nokian Tyres este cunoscută pentru produsele sale premium concepute pentru condiții de iarnă exigente, iar fabrica din România continuă tradiția de peste 90 ani a expertizei Nokian Tyres în materie de conducere sigură și producție sustenabilă de anvelope. 

 

În acest an, compania a lansat încă două produse noi pentru piața europeană: anvelopa pentru toate anotimpurile Nokian Tyres Seasonproof 2, precum și anvelopa de vară Nokian Tyres Powerproof 2. Ea va continua să lanseze produse noi pentru șoferii din Europa, dar fabricate în România.

 

Fabrica Nokian Tyres din România este prima fabrică de anvelope din lume cu emisii zero de CO2, în care toată energia este generată fără combustibili fosili și utilizând cea mai modernă tehnologie de producere a anvelopelor. Odată finalizată complet, aproximativ până la sfârșitul anului 2027, fabrica va fi cea mai mare unitate de producție Nokian Tyres, reprezentând aproximativ 40% din capacitatea totală de producție. Este a treia unitate de producție a Nokian Tyres, pe lângă fabricile din Nokia, Finlanda și Dayton, SUA. Nokian Tyres are peste 500 angajați în România.

 

Scopul Nokian Tyres este de a face lumea mai sigură prin reinventarea anvelopelor și modului în care acestea sunt fabricate, iar și iar – un loc mai sigur pentru a conduce, lucra și trăi acum și pentru generațiile viitoare. Inspirați de moștenirea noastră nordică, dezvoltăm și fabricăm anvelope premium pentru autoturisme, camioane și utilaje grele, având sustenabilitatea în centrul tuturor operațiunilor noastre. Lanțul nostru Vianor oferă servicii pentru anvelope și mașini. Suntem aproximativ 3.800 persoane cu vânzări nete de 1,3 miliarde de euro în 2024 și, împreună, impulsionăm călătoria către o conducere mai inteligentă pentru oameni și companii. Nokian Tyres este listată pe Nasdaq Helsinki. Informații suplimentare: www.nokiantyres.com, company.nokiantyres.com

Back To Top